גמילה מהימורים

מהמרת

גמילה מהימורים נחשבת לתהליך שיקומי של אחת מההתמכרויות ההרסניות, אך עם ליווי מקצועי של פסיכיאטר מומחה להתמכרויות, ניתן להצליח ולשקם את חיי המהמרים ואת סביבתם.

רוב ההימורים אינם חוקיים. מדינת ישראל הכשירה בחקיקה חלק מהם, כגון: טוטו, לוטו, פיס וכדומה, וניתן למצוא נקודות מכירה שלהם כמעט בכל רחוב. שלא במפתיע, גמילה מהימורים נדרשת גם למהמרים "בהתאם לחוק".

חוקיים או לא, הימורים עשויים להיות ממכרים, וכיום הם נגישים מתמיד: על מנת להמר צריך רק… חיבור לאינטרנט, ומחשב או סמארטפון. וזהו.

הנגישות הקלה והמגוון הרחב של ההימורים, ביחד עם מודעות אפסית כמעט לסכנות שבהימור, גורמים לכך שבכל שנה נדרשים יותר ויותר מכורים לעבור גמילה מהימורים.

האם כל מהמר צריך גמילה מהימורים?

היכולת להחזיר מהמרים כפייתיים לחיים נורמטיביים בעזרת תהליך מובנה של גמילה מהימורים, היא מודרנית יחסית.

הימורים בצורות שונות מהווים חלק מההתנהגות האנושית עוד משחר ההיסטוריה. הצורך האנושי "להיות בשליטה" ולהצליח לחזות את מה שעתיד לקרות, הוא במידה רבה צורך בסיסי והישרדותי, שכן הימור מוצלח עשוי להוביל לחיים טובים ולעושר, ולהיפך.

כל הימור מגלם בתוכו סיכוי מפתה ועתיק יומין, ומציב שאלות קשות לאגו:

  • האם תעז לנתב את חייך בעצמך?
  • האם אתה מספיק מוצלח?

ההצלחה כביכול קרובה מאי פעם. וזה ממכר. גמילה מהימורים נראית רחוקה מאי פעם בשלב הזה.

שליטים, מנהיגים, אנשי עסקים, אנשים עשירים ואפילו בתי אופנה – הצלחה לאורך זמן פירושה כנראה שהם הימרו נכון, חזו נכון את העתיד בתחום שלהם וכלכלו את צעדיהם בהתאם.

אבל יש כמובן הבדל בין איש עסקים מצליח למהמר מכור, ודי ברור מי מהם ייאלץ בסופו של דבר לעבור גמילה מהימורים.

זהירות: מדרון תלול שנעצר רק עם גמילה מהימורים

למהמרים כפייתיים קשה להכיר בהתמכרות שלהם, לא כל שכן לזהות שהם זקוקים לגמילה מהימורים.

מהמרים מרגישים בעת ההימור שיש להם שליטה מלאה. זה גורם לריגוש שממלא את כל הגוף באדרנלין, הריגוש שהם מעוניינים לשחזר שוב ושוב. התוצאה היא בעיקר העמקת ההפסדים.

מכורים להימורים הורסים בדרך כלל כל חלקה טובה בחייהם: משפחה, עבודה, חברים. ההפסדים אינם מהווים תמרור אזהרה עבורם, מפני שלדעתם אפשר יהיה להחזיר הכל לקדמותו בקלות, עם עוד הימור מוצלח אחד. זו הסיבה העיקרית לכך שהם שוקעים עמוק בתוך ההתמכרות לפני שמישהו בסביבה בכלל מזהה את הקושי ודורש התערבות מקצועית דחופה עבור המכור, במטרה שיתחיל מהלך של גמילה מהימורים.

ההחלקה במדרון הזה יכולה להיעצר רק עם טיפול מקצועי, הכולל תהליך של גמילה מהימורים אצל פסיכיאטר שמתמחה בהתמכרויות. הוא יוכל לטפל בסיבות ובנסיבות שהביאו להתמכרות, בשילוב עם תרפיות ותרופות.

במקביל לתהליך הגמילה מהימורים, חשוב לתת תמיכה גם לסביבתו הקרובה של המהמר, שברוב הפעמים ניזוקה קשות כתוצאה מההתמכרות.

איך לזהות מתי צריך גמילה מהימורים?

ככל שמגלים את ההתמכרות בשלב מוקדם יותר כך יהיה תהליך הגמילה מהימורים מוצלח יותר ויכולת השיקום גבוהה יותר.

איך מזהים סימנים להתמכרות המחייבת פנייה לטיפול גמילה מהימורים?

  • התבודדות מוגזמת ושמירה על סודיות
  • מצבי רוח קיצוניים שנעים בין שמחה ואופוריה לדיכאון ולתוקפנות
  • מתח ונדודי שינה – לרוב זו הסיבה בגינה פונים לרופא, ובזכותה מתאפשר תהליך הגמילה
  • הוצאות חריגות, סכומי כסף מזומן שמופיעים או נעלמים פתאום

אלו תסמינים שיכולים להתאים למגוון רחב של בעיות, אבל הם חייבים להדליק נורת אזהרה וכדאי לשים אליהם לב, לעקוב ולבדוק לעומק.

אם עולה חשד שמדובר במהמר כפייתי, מומלץ לפנות בהקדם להתייעצות עם פסיכיאטר מומחה להתמכרויות, כדי לבדוק האם נדרש תהליך גמילה מהימורים.


פורסם ב: מאמרים


telegram email twitter linkedin facebook whatsapp whatsapp